Hned v počátku nachlazení začněte jednat. Jak?
Nadopujte se vitamínem C
Vitamín C je účinný bojovník proti virům a umí také zmírnit projevy nachlazení. Nejvíce vitamínu C v přírodní formě najdete v černém rybízu, rakytníku, citrusových plodech, šípku, brokolici, rajčatech a paprice. Jestli-že nemáte na nic chuť, užijte doplněk stravy s vitamínem C (tablety nebo šumák).
Tip: zaměřte se také na zinek, ten podpoří funkci imunitního systému a může se také zkrátit doba nachlazení. Najdete ho v červeném mase, obilovinách, luštěninách a dýňových semíncích.
Odpočinek a teplo
Dodržujte tyto 2 zásady. Udržujte se v teple (svetr a teplé ponožky) a v klidu. Vynechejte cvičení, společenské aktivity i náročnější domácí práce. Dopřejte tělu klid, aby nabralo sílu v boji s nachlazením.
Dostatek tekutin
Hlídejte si příjem tekutin. Kromě neperlivé vody zařaďte také teplé čaje. Vhodné jsou bylinkové (především anýz a třapatka nachová), oslazené lžičkou medu a kapkou citronu.
Tip: během nachlazení vynechejte nápoje s kofeinem a alkohol
Lehká jídla a vývar
Při nachlazení vynechejte ostrá a těžká jídla. K obědu si připravte vývar (kuřecí, hovězí či slepičí) a ještě horký ho snězte. Organismu tím dodáte energii a výživné látky pro boj s bacily.
Inhalace
Během nachlazení je dobré inhalovat, aby se spustily hleny z nosu. Postačí vám k tomu kastrol s horkou vodou. Nad něj se nakloňte, přes hlavu přehoďte ručník a zhluboka dýchejte. Pro větší efekt můžete přidat kapku eukalyptového oleje nebo sušený heřmánek.
Tip: při bolesti v krku kloktejte solný roztok
Med a česnek jako účinné duo
Česnek je právem nazýván jako přírodní antibiotikum. Proto se snažte během dne sníst (klidně i v pokrmech) alespoň 2 stroužky. Můžete ho například nadrcený smíchat s lžičkou medu. Med totiž bojuje proti kašli.
Kdy se vydat k lékaři
Pokud máte horečku nebo silné bolesti, vypravte se raději k lékaři. Domácí léčba totiž zabírá jen v lehčích případech.