Léky, stejně jako kterékoliv jiné zboží, musí mít svého distributora. Tedy někoho, kdo je skladuje a dopravuje podle potřeby do nemocnic či lékáren. Ovšem aby se zabránilo problémům, musí zde fungovat přísná pravidla. Velká část preparátů je dnes vyráběna v zahraničí. U nás jsou pak firmy, které zajišťují jejich rozvoz klientům. Ovšem i distributor léčiv https://technolife.cz/ musí sledovat stav trhu, jakkoliv se to v případě zdravotnických potřeb a léků zdá zvláštní. Je totiž pravdou, že některé z nich jsou žádanější než jiné. To závisí jak na jejich propagaci u volně prodejných léků tak i na jiných faktorech.
Například je jasné, že na podzim bude potřeba více léků na nachlazení a antibiotik na chřipku, angínu či podobné obtíže. A podle toho musí také jednat. Také neočekávané faktory, jako je třeba současná pandemie koronaviru, mohou http://lekarske.slovniky.cz/pojem/abdominalni-dychani situaci značně změnit. Nemocnice najednou potřebují mnohem více léků na podporu dýchání a dalších prostředků, kterými by lékaři mohli těmto pacientům ulevit. A jak to tedy celé funguje? Distributor (obvykle pro danou zemi, například pro Českou republiku), si od výrobce vyžádá určité množství daného přípravku. Ten pak následně distribuuje, ať už najednou či po částech, do lékáren a nemocnic, které si jej objednají.
Zde již vidíme riziko, kterému se distributoři vystavují. Pokud objednají příliš málo, bude daného léku nedostatek. A to by mohlo mít vážné následky. Na druhou stranu, v případě, že jej budou mít nadbytek, jej budou muset část vyhodit, neboť podobně jako potraviny i léky mají určité datum spotřeby. Tím se mohou dostat i do ztráty, neboť je samozřejmě od výrobce museli koupit. Proto je jasné, že musí pečlivě sledovat situaci na trhu a snažit se předvídat, kolik jej bude potřeba. To samozřejmě není jednoduché a čas od čau to vede k tomu, že některé přípravky nejsou příliš k sehnání. Ovšem když vezmeme vše jako celek, není pochyb o tom, že tento systém funguje lépe, než by se mohlo zdát. A to je rozhodně dobře.