Na úvod si řekněme, že drobná žárlivost není na škodu. Ale jestliže vás strach ze ztráty partnera zužuje na každém kroku, je to omezující a vyčerpávající pro obě strany. Nečekejte ale žádné zázračné řešení, žárlit nepřestanete přes noc. Je to běh na dlouhou trať, který se ale vyplatí.
Přiznejte si, že s žárlivostí máte problém
Jako první a vůbec nejdůležitější krok je, přiznat si, že s přehnanou žárlivostí máte problém. Klidně si sepište na papír, jaké pocity při žárlivosti cítíte (strach, agrese, méněcennost).
Ohlédněte se do minulosti
Kde se žárlivost vzala? Váš ex vám opakovaně lhal a podváděl vás? Možná teď máte tendenci si partnera hlídat a bojíte se, že udělá to samé. Ale uvědomte si, že je to úplně jiný člověk a osobnost. Příčina může také pramenit z dětství a pocitu méněcennosti. Minulost už nezměníte, ale pokuste se ji smířlivě uzavřít.
Řekněte to partnerovi
S čistou hlavou a v klidu se svěřte partnerovi. Vše mu řekněte. Uleví se vám a partner možná pochopí, proč tolik žárlíte. Během rozhovoru se vyhněte urážkám a naslouchejte i svému partnerovi.
Nastavte hranice
Domluvte se s partnerem na reálných cílech a ty se snažte dodržovat. Například: nebudete mu volat do práce. Na oplátku požádejte partnera, aby chodil z práce včas, dle domluvy. Pokud se budete oba snažit a budete trpěliví, určitě žárlivost překonáte.
Omezte kontrolu sociálních sítí
Odolejte pokušení neustále partnera kontrolovat na všech sociálních sítích. Omezte čas, který na nich trávíte. Zkuste se zaměstnat jinak.
Zhluboka dýchejte
Vždy když se objeví žárlivost, odpusťte si sarkastické poznámky. Místo toho se v klidu zhluboka nadechněte a počítejte do tří.
Zvyšujte si sebevědomí
Žárlivost může mít prapůvod v nízkém sebevědomí. Pracujte na něm: každý den se za něco pochvalte, učte se nové věci, najděte si nové koníčky a nebuďte na sebe příliš přísná.