Ano, i v mobilním telefon je procesor, tedy počítačové srdce, takže to mini počítač je. Přece umí spoustu věcí. Mimo telefonování samozřejmě. A je snad o to horší než třeba notebook? Ne, jen výkonnostně může být slabší. Ale z notesu, jak se někdy notebooku říká, si zase tak moc nezavoláte. Tedy, ne třeba v nabité tramvaji. Doma v pohodlí samozřejmě ano, je tolik komunikačních programů…
Ale zpátky k věci a k počítačům všeobecně. Na jiné můžete narazit v kterémkoli obchodě. I v tom nejmenším. V těch velkých je u klasických pokladen stejně jako u samoobslužných. Tyto počítače zaznamenají cenu a počet kusů a umí pak vyslat signál, že některé zboží bylo vykoupeno a je třeba je doplnit. Tím se velice ulehčuje právě tato činnost, totiž doplňování zboží. Skladník tak ihned vidí, co má nachystat k výdeji a další pracovník také zboží ihned odveze na místo prodeje.
Nelze snad najít místo na naší matičce Zemi, kde by ještě počítače nebyly. I v Antarktidě již jsou. Jen slouží k jiným účelům než počítání a zásobování zbožím. Zde jsou víceméně ke sledování sněhu a ledu, ale také počasí všeobecně. Je docela dobře možné, že i čerti v pekle již zpracovávají agendu na počítačích, a tak hned na monitoru vidí, kolik si jaký hříšník zaslouží šťouchnutí vidlemi do citlivých partií a zda mají být ony vidle, tedy jejich bodce, rozžhaveny do ruda.
Svět, který se kolem počítačů točí je především o rychlosti jejich práce a také, jak jinak, o penězích. Nejde tak ani o cenu samotného stroje, ale například o OS, který je dodávám přímo s počítačem, nebo si jej musí člověk dokoupit. No, musí. Nemusí, pokud zákazník nechce drahá Windows, tak si koupí stroj bez OS a naistaluje si například nějakou odnož Linuxu. Ovšem to už je zcela jiná kapitola, která se netýká hardwaru, ale softwaru. A o tom zase někdy příště.